פיברומיאגליה

מה זה פיברומיאגליה ואיך מטפלים בה?

שרית (שם בדוי) בת 45, נשואה ואימא ל3 בנות, בעלת עסק עצמאי לייעוץ מס, חובבת טיולים מעידה על עצמה שהיא חיה חברתית, אוהבת לארח, והבית שלה הוא מרכז המשפחה המורחבת בו מתקיימות בדרך קבע כבר שנים ארוחות שישי מסורתיות עם לפחות 25 משתתפים מדי שבוע.

כך היתה מספרת על עצמה שרית עד לפני שנה, עד שהכל השתנה, זה התחיל בקיץ שעבר בתחושה של חולשה וכאבי גב, "חשבתי שזה תוצאה של פריצת דיסק שיש לי אז לא התייחסתי וחיכיתי שיעבור  מאליו, אני אישה חזקה ובריאה אז גם זה יעבור חשבתי לתומי."

וכך מספרת לי שרית שהגיע אלי לקליניקה לפני 10 חודשים:

"בקיץ שעבר נגמרו חיי המוכרים והחלה אצלי תחושות שלא הכרתי עד אז כמו עייפות, חולשה בשרירים, כאבים שהחלו להתפשט בכל הגוף ורצון לשכב רוב שעות היממה, אף שגם השכיבה לא הקלה, להפך הכאבים רק הלכו והחמירו וממש לא מצאתי לי מנוח, שנת הלילה הטובה שהיתה לי ניפגעה בגלל הכאבים הבלתי מוסברים וחיי השתנו מהקצה אל הקצה. מאישה אנרגטית פעילה וחיונית הפכתי תוך כמה חודשים לשבר כלי כאוב, וחסר כול אנרגיה".

"בעלי הבנות והמשפחה דאגו לי מאוד והתחלתי בסדרה של בדיקות, כשרובן התגלו כשליליות, כלומר לא מוצאים מה הסיבה לשינוי התהומי הזה באיכות חיי ובבריאות הפיזית שכמובן השפיע גם על מצב הרוח שלי שהלך והתדרדר במקביל".

"כשרופא המשפחה בישר לנו שזאת "דאבת שרירים" או בשמה המפוצץ יותר "פיברומיאגליה, לא הבנו על מה הוא מדבר ושאלנו עד כמה זה מסוכן והאם יש תרופה ? התשובה שלו היתה מוזרה: זאת מחלה שמשפיעה לרעה על איכות החיים אך היא לא מסכנת חיים, לרפואה הקונבנציונלית אין ממש טיפול תרופתי שעוזר, הוא הציע כדורים נוגדי דיכאון, מה שהכניס אותי ליותר דיכאון"

שרית החלה להתעניין בדרכים למיגור הבעיה שהשתלטה על כל חלקה בחייה הפעילים. בין הכתבות והעצות הרבות שהחלו להגיע אליה מאנשים סביבה, ספרו לה על מטפלת בשיטה ייחודית שעובדת ומשפיעה על הגוף דרך שינוי מחשבות ורגשות. כשרית הבינה שה"חברה החדשה" – פיברומיאגליה היא תופעה פסיכוסומטית, כלומר: מחלה שהביטוי הפיזי שלה הוא חולשה וכאבים בשרירים כתוצאה מהשפעה של הנפש שלנו, המחשבות והרגשות בקשה לנסות את השיטה הזאת וכך הגיע אלי לקליניקה.

שמחתי לפגוש את שרית, למרות שהאישה שהגיעה אלי לא תאמה את שרית מלפני שנה שסיפרה לי עליה, עדין יכולתי לזהות אצלה את הניצוץ בעיניים ואת הרצון הגדול לחזור ולתפקד בגוף בריא וחזק ללא כאבים. הגישה החיובית איתה הגיע שרית למרות המצב הקשה בו הייתה, היוותה את הצעד הראשון בתהליך שיצאנו אליו – להחזיר לה  את הבריאות, החיוניות שמחת החיים והעשייה ללא כאבים שכה אהבה.

הדרך החלה בהתחייבות של שרית לתהליך, שרית הבינה שה"דרך חזרה הביתה" דורשת סבלנות התמדה ועשיית כל מה שיידרש.

בררנו יחד מה היה הטריגר, הגורם הרגשי שהעיר את המחלה אצלה וטיפלנו במקביל גם במענה הרגשי שהיה חסר שם וגם ערכנו שינויים מחשבתיים התנהגותיים שהביאו עם הזמן לתוצאות מדהימות.

כשהקשבנו לרצון האמיתי של הגופנפש של שרית ולסיבה העמוקה בגינה הופיעה גברת "פיברומיאגליה" בחייה של  שרית, הבינה שרית שהיא לא מעוניינת לחזור לאותו סיגנון חיים אותו חיה לפני שחלתה, בסוג של עיוורון ועשיה בלתי פוסקת שאחת המטרות שלה היתה הרצון לטשטש צרכים ורצונות רגשיים שלא באו על סיפוקם עוד בילדותה ולא טופלו עד כה.

שרית עברה תהליך מרתק בזכות גברת "פיברומיגליה", היא למדה להקשיב ולהכיר את עצמה מחדש, הבינה מה הם הצרכים האמיתיים שלה ומצאה לעצמה את הדרכים לממש אותם. לראשונה בחייה שרית היתה מוכנה להיות בתוך השקט של אי העשיה ולהתחבר אל המהות והרצון העמוק והאמיתי שלה.

היא תרגלה מדיטציה ויוגה, כתבה כתיבה תרפויטית לפי ההנחיה שלי וממש החלה את חייה החדשים. התוצאות לא אחרו להגיע, הכאבים הלכו ופחתו ושרית חזרה אט אט לכושר מלא של יכולת עשיה, ושנת לילה איכותית ומרגיעה.

שרית של היום היא אישה חדשה שמסוגלת להתבונן ולהקשיב פנימה, שמבינה שמותר לה להנות מחיים רגועים ללא מתחים ופרוייקטים שמתחדשים כל רגע ושגם בימי שישי זה בסדר להיות מוזמנת או לערוך ארוחות בהרכב משפחתי גרעיני מצומצם כך היא קשובה ונוכחת יותר עבורה, עבור בעלה והבנות האהובות שלה.

הסיפור של שרית מלמד אותנו שהחיים האינטנסיביים והדינמיים שאנחנו בוחרים לחיות  לעיתים מהווים "מסך" שיעזור לנו להסתיר כאבים ישנים, או חסכים רגשיים כאלה או אחרים ושמחלה יכולה להיות גם מתנה כשעוצרים ובודקים מה המסר? מה הסיבה האמתית להופעתה בחיינו.

 

 

 

.

 

תגובות

תגובות