מה זה NLP ? או מי באמת שולט במוח שלך?

NLP הינו אוסף של כלים, טכניקות ומיומנויות המאפשר שימוש אפקטיבי במוח בכדי להשיג את מטרותינו באופן מהיר ועוצמתי.

N – neuro

L– linguistic

P– programming

בעברית – תכנות לשוני עצבי, או במילים אחרות: איך שהשפה משפיעה על התכנות העצבי במוח.  כמו שכותב ריצרד בנדלר, אחד ממייסדי השיטה בספרו "הכוח הטמון במוח"

"USING YOUR BRAIN FOR ACHANGE"- השימוש במוח לשם שנוי.

הגדרה נוספת: שיטה ליצירת שינוי רגשי, מחשבתי והתנהגותי דרך שימוש בשפה.

לשפה כאן משמעות רחבה ביותר, בNLP כשאנחנו מדברים על שפה הכוונה היא לא רק למילים, אלא לכול סוג של תקשורת, מילולית ולא מילולית.

מה מאפיין את המודל של הNLP?

– קלות הביצוע ומהירות השגת התוצאות המבוקשות.

– התאמה לקצב החיים המודרני.

– גישה אקלקטית (אוסף של…) המגבשת גופי ידע שונים לשלמות אחת.

– שימוש בערכים ואמונות הלקוחים מהפילוסופיה של המזרח וממדעי ההתנהגות של המערב.

כיצד מתרחש שינוי במוחם של בני אדם?

כל אחד מאתנו קולט את העולם דרך חושיו: הראיה, השמיעה, התחישה, הטעם, הריח והאנרגיה. אך לכל אחד מאתנו דרך ייחודית משלו להשתמש בחושיו.

המידע זורם כל הזמן ועובר תהליכי סינון ופרוש אישיים, הדרך הייחודית בה אדם קולט את העולם נקראת בשפת הNLP  "דגם העולם האישי" או "המפה" האישית, חוסר מודעות לכך שקיימת לכל אחד מאתנו העדפה חושית שונה (מפה אחרת) עלולה לגרום לקצר בתקשורת. הנטייה הטבעית שלנו היא לחשוב שכל אחד קולט כמונו את העולם.

דגם העולם האישי של אדם ניכר בתנועות עיניו, בשפת הגוף שלו, ובאוצר המילים בו הוא משתמש כדי לתאר את חויותיו.

התבוננות והקשבה, תוך מודעות לאיפיונים של דגם העולם האישי, פותחת רבדים חדשים ומרתקים להבנת עצמינו ולהבנת האחר.

ב NLP  אנחנו שמים דגש גדול מאוד על קבלת האחר כמות שהוא, ללא שיפוט. תוך אמון, כבוד והקשבה ושימוש בשיקוף כטכניקה המאפשרת לבן שיחיינו להיווכח כי הקשיבו לו וכי דבריו נקלטו והובנו על ידינו.

ניתן לדמות את המוח למכונה ללא מתג כיבוי, אם אינכם נותנים לו משהו לבצע הוא ממשיך לפעול עוד ועוד. גם אם נכניס אדם לתא בתנאים חסרי כל גירוי חושי, ללא כל חוויה חיצונית, הוא יתחיל להמציא חוויות פנימיות.

המוח תמיד עושה משהו.

אם עבר עליכם יום גרוע, מוחכם יציג בפניכם מאוחר יותר הקרנות ברורות וחוזרות על עצמן של אותו האירוע, מה שיכול להרוס לכם את הערב ואפילו גם הלילה, זה הלופ הטבעי של המוח.

מי שולט במוח שלך?

רוב בני האדם הם אסירי מוח, הNLP  בא ללמד אותנו איך לעבור מהספסל האחורי של האוטובוס שלנו אל קדמת חיינו, לנהוג ולנווט את חיינו בכוחות עצמינו ע"פ הרצונות האמתיים שלנו. באפשרותנו ללמוד להשתמש במוח בדרכים יעילות יותר, שהרי זה תכליתו של הNLP.

איך נוצר ה- NLP ?

NLP  נוצר בשנות ה70 של המאה הקודמת ע"י שני אנשים, האחד ריצרד בנדלר, שהוא מתמטיקאי ואיש מחשבים, הוא זה שהביא את המטפורה של הריפרוגרמינג, תכנות מחדש של המוח, איך אנחנו מעבדים מידע בצורה תבניתית וחוזרת על עצמה. השני הוא גון גרינדר שהוא בלשן, איש שפה, החיבור הזה בין שפה לבין תיכנות עזר להם לגשת למטפלים שהמצוינות שלהם התבטאה בתהליכים עוצמתיים ויסודיים שהאנשים שהגיעו אליהם עברו. הם בקשו לבדוק את השינויים המהירים שהם מאפשרים ללקוחות שלהם דרך השפה ודרך תבניות חשיבה. מה שהם רצו לבדוק הוא: מה ההבדל בין מטפלים מצליחים, "קוסמים" כפי שהם קראו להם, לבין מטפלים שהחזיקו אנשים על ספת הפסיכולוג במשך מספר שנים ללא שינוי.

גרינדר ובנלר גילו שישנם שלושה מטפלים מופלאים כאלה, אחת מהם היא ורגיניה סאטיר מטפלת משפחתית וזוגית, היא השתמשה בסט מסויים של שאלות וכלי שנקרא רמיסגור (מסגור מחדש) וחוללה בעזרתם שינויים מרחיקי לכם לאחר מפגש אחד עד חמישה.

אדם נוסף היה פריץ פרלץ שהיה מפתח שיטת הגשטלט, הוא העביר תהליכים בעיקר בשיטת ה"כיסאות", כל כיסא מייצג דמות בקונפליקט או את הסיטואציה שנידרש בה שינוי, גם מכאן נלקחו כלים.

האדם השלישי הוא אבי ההיפנותרפיה מילטון אריקסון, שהיה מספר לאנשים סיפור, מטאפורה בתוך הקליניקה ואנשים היו יוצאים וחווים שינוי אחרי מפגש אחד.

גרינדר ובנלר הבינו שהמטפלים האלה עושים משהו אחר, הם ישבו ודגמו אותם וגילו כמה דברים מעניינים, למשל  שלורגיניה סאטיר יש סט של שאלות שהיא שואלת בזמנים מסוימים לפי התחביר של המשפט, יש מילים בתוך המשפט שגורמות לה לשאול שאלות מאוד מסוימות, זהו כלי שמצליח תוך כדי שיחה לפרק לאנשים תבניות חשיבה, אמונות.

ה NLP ברובו לא עובד ברובד הקוגנטיבי, החלק השיחתי עוזר לנו להעלות את התבניות מהלא מודע למודע.

ישנם כלים מופלאים נוספים שמאפשרים לנו להגיע ישירות ללא מודע שם נישמרים כידוע הזיכרונות שלנו בצורה של סרטים, ממש ארכיון עם סרטים מהעבר, שינוי רגשי ב"סרטים" הישנים הללו מחליש את עוצמת ההשפעה שלהם על ההיתנהגויות שבחיינו בסיטואציות בהן הלקוח מבקש שינוי, שהרי המטרה היא ליצר איכות חיים טובה ומאפשרת יותר.

מה יותר קל בעינכם, לשנות את המציאות או לשנות את העולם הפנימי שלנו?

בבסיס הNLP  יושבת ההנחה שתפיסה שלנו את המציאות היא סובייקטיבית, כלומר כל אחד מאיתנו רואה, קולט את המציאות בדרך הייחודית שלו, מכאן שאין ממש "מציאות" אלא תפיסה אישית ייחודית של המציאות כל אחד ע"פ אמונותיו, ערכיו וזיכרונותיו.

מכאן שלשנות את המציאות זה כמעט בלתי אפשרי, זה בעצם לשנות אנשים אחרים וזאת משימה שאין בה צורך אם יש ביכולתינו לשנות את עולמינו הפנימי כי פועל יוצא מכך – המציאות משתנה.

אני היוצרת של חיי

לשמחתי הרבה הוספתי גם את הNLP לארגז הכלים הרחב שלי לפני יותר משנתיים. עד אז הובלתי את התהליכים אצלי בקליניקה בגישת הגופנפש תוך שימוש בכלים מעולם הגופנפש, אלבאום, פסיכולוגיה תהליכית ועוד שיטות שרכשתי במשך השנים. החשיפה לעולם הNLP מוסיפה מימד נוסף של שינוי, בעזרת השפעה עמוקה על תת המודע שהוא כידוע ה"ספריה" בה נמצאים ההרגלים האוטומטים הזיכרונות והאמונות המרכיבות את מבנה האישיות שלנו. לכן אצלי בקליניקה בנוסף לתהליכים מהירים ומופלאים אני גם מלמדת תוך כדי המפגשים איך לעבוד עם הכלים והנחות היסוד של NLP כדי שהלקוחות שלי יצאו לדרך של עצמאות רגשית והשגת המטרות שלהם באופן עצמאי ללא תלות במטפל כזה או אחר. אני מאמינה שכל אדם יכול לרכוש את הכלים המופלאים האלה תוך כדי המפגשים והם נשארים נכסים שלו לעד.

מזמינה אותך לתהליך מרתק, לחיבור למשאבים הפנימיים העמוקים שלך לשם שינוי והשפעה אפקטיבית, נעימה ומהירה על מציאות חייך.

בואי לבחור להתחבר אל החלקים האוהבים, היצירתים, הגמישים, השמחים שבך, לגלות את המחצבים הייחודיים לך, כשאת מחוברת השפע זמין לך, המכשולים שנראו גדולים ומפחידים מאבדים מהכוח שלהם והופכים לאתגרים שמלמדים אותך מי את באמת.

רוצה להבין איך לתכנת את המוח כך שיעזור לך להגשים את מה שאת רוצה? את מוזמנת ליצור איתי קשר

באהבה

ענת אהרוני  מאסטר NLP– מלווה אותך להגשמה